CZY WIESZ, ŻE….
Jak pokazują badania, blisko 70% osób uważa, iż większość firm montuje stolarkę prawidłowo i w zasadzie nie ma większego znaczenia, jaka firma zostanie wybrana. Statystyka pokazuje jednak, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej – blisko 58% montaży wykonane jest źle, a kolejne 23% wymaga poprawek. Oznacza to, że jedynie 19% montaży wykonane jest prawidłowo. Zła informacja jest taka, że wady montażowe dają się we znaki dopiero po kilku miesiącach, czy latach. Wtedy budynek jest już zazwyczaj wykończony i ewentualna wymiana okien wiąże się z poniesieniem sporych kosztów.
Montaż ma również bezpośredni wpływ na pojawienie się reklamacji produktów, wynikających z potencjalnych wad materiałowych. Prawda jest taka, że 64% reklamacji okien związane jest z nieprawidłowym montażem. Aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości, oddaj montaż okien osobom doświadczonym w montażu stolarki okiennej.
TYLE OKIEN ZAMONTOWALIŚMY
026379Stan aktualny z dnia://
Montaż standardowy „na pianę”
Okno zamocowane jest do ściany za pomocą tzw. kotew, czyli specjalnych blach łączących okno ze ścianą. Konstrukcje o większych gabarytach wzmacniane są dodatkowo specjalistycznymi śrubami, przewiercanymi przez ramę okna. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy oknem a ścianą stanowi piana poliuretanowa. Niezwykle istotnym czynnikiem, warunkującym poprawny montaż, jest dobranie odpowiednich luzów montażowych pomiędzy konstrukcją okienną a otworem. Zbyt mały luz montażowy może powodować wypaczanie się (wykrzywianie) okna. Z kolei zbyt duży luz montażowy przyczynia się do słabego mocowania okna.
Montaż ciepły
Zwany też montażem warstwowym. Zasada wykonania jest niemalże identyczna, jak w przypadku montażu standardowego. Różnica polega na tym, że na łączeniu okna ze ścianą naklejane są dwie specjalistyczne taśmy. Od strony zewnętrznej jest taśma paroprzepuszczalna, z kolei od środka – paroszczelna. Pomiędzy taśmami, rzecz jasna, znajduje się piana poliuretanowa. Zadaniem wyżej wymienionych membran jest niedopuszczenie do zawilgocenia piany poliuretanowej. W rezultacie zapewniamy swemu domu zdrowy mikroklimat oraz zmniejszamy prawdopodobieństwo pojawienia się ewentualnej pleśni przy oknie.
Montaż w warstwie ocieplenia w technologii IIIbruck MOWO
Coraz większą popularnością cieszą się montaże w warstwie ocieplenia. Jak wskazuje wiele badań, wysuniecie okna poza lico ściany poprawia znacznie termoizolacyjność naszego domu. Technologia MOWO polega na wykonaniu specjalnej ramy, w której w dalszym etapie będzie zamocowane okno. Sama rama pozwala nam odstawić okno w stosunku do ściany nawet o 20 cm. Rozwiązanie to z pewnością zainteresuje osoby, budujące domy energooszczędne i pasywne.